Ana Sayfa / BURSLAR / KYK Bursları Nasıl Alınır?

KYK Bursları Nasıl Alınır?

Kyk sözü açılınca hem karıştırılan iki kavram vardır ki: kyk bursları ve kyk öğrenim kredisi. Bunlardan nasıl ve ne koşullarda yararlanılabilirden önce bunlar nedir sorusu cevaplanmalıdır.

BURS NEDİR?

Kyk bursları, devlet tarafından belli başarı düzeyine sahip (ÖSYM sınav sonucuyla ilk 100’e girmiş) gelir düzeyi düşük öğrencilere devletçe karşılıksız (geri ödeme beklemeksizin) verilen burstur. Bu burstan ön lisans, lisans öğrencileri, dikey geçiş sınavıyla (ara vermeden) iki senelik bir üniversiteden mezun olduktan sonra dört yıllık okula geçmiş üçüncü sınıf öğrencileri ya da yüksek lisans öğrencileri yararlanabilir.

Kimler alamaz: öğrenim kredisi almış olanlar, bir öğretim yılı kalmış öğrenciler, daha önce kurumdan burs almış olanlar, yüksek lisan sürecinde hazırlık okuyanlar, yabancı uyruklular, açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar ve polis akademisi ya da askeri okul öğrencileri.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Kyk öğrenim kredisi, öğrencilerin üniversite hayatlarını daha verimli geçirebilmeleri için ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen ve geri ödemesi olan (borç para) maddi destektir. Bankadan çekeceğiniz kredilerin geri ödemelerinde yansıtılan faiz kadar olmasa da bu kredilerinde geri ödemelerinde bir miktar faiz işlemektedir. Bu krediden ön lisans, lisans öğrencileri, dikey geçiş sınavıyla (ara vermeden) iki senelik bir üniversiteden mezun olduktan sonra dört yıllık okula geçmiş üçüncü sınıf öğrencileri ya da yüksek lisans öğrencileri yararlanabilir.

Kimler alamaz: ek süre öğrenim görenler, intibak programına başlayan öğrenciler, bir öğretim yılı kalmış ya da ara vermiş öğrenciler, bir yükseköğretim kurumu mezunu olanlar, kurumdan burs almış olanlar, öğrenim kredisi almış olanlar, yabancı uyruklular, açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar, kurum yurtlarından çıkarma cezası alanlar ve kesin hükümlü mahkum öğrenciler.

Uyarı: Bir öğrencini hem burs hem de öğrenim kredisi alma durumu (aynı anda) söz konusu değildir.

KYK BURSLARI VE ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL ALINIR ?

Öncelikle, başvuru için kurumun internet sitesine uğramalısınız: kyk.gsb.gov.tr

Başvuruda bulunan öğrencilerden yalnızca öncelik belgesi istenir. Bunun dışında sunmuş olduğunuz bilgilerin gerçekle ilişiği kamu kurum ve kuruluşlarınca internet ortamında kontrol edilmektedir. Bunun dışında gerekli yenilik ve yeni belge talepleri kurumun sitesinden duyurulur.

Öncelik belgeleri;

  • %40 ve üzeri engelli olduğunu kanıtlayan sağlık kurulu raporu,
  • Anne ve babanın vefat etmesi,
  • Darüşşafaka lisesinde mezun olma,
  • Şehit ya da gazi çocuğu olma,
  • Lise öğrenimini yetiştirme yurtlarında tamamlama,
  • Amatör milli sporcu olma

Yukarıda bulunan öncelik durumlarına sahip öğrenciler ilgili belgeleri Kredi Yurtlar Kurumunun Ankara adresine elden iletmeleri ya da posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir (Adres: Söğütözü Mah. 2176 Sok. No:25 Çankaya/Ankara).

Başvuru işleminden sonra yapılan değerlendirmelerin ardından burs ya da kredi verilecek olan öğrenciler yine kurumun mevcut internet sitesinden duyurulur. Burs ya da kredi  alma hakkı kazanmış 18 yaşını doldurmuş olan öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresin üzerinden KYK linkine tıklayarak kendi e-devlet hesaplarıyla, 18 yaşını doldurmamış olanlar ise anne ya da babalarının e-devlet hesaplarıyla taahhütnamelerini onaylamalıdırlar.

Uyarı: Taahhütnameyi onaylamayanlara burs ya da öğrenim kredisi verilmez.

Son olarak, kurumun sitesinde bulunan Kredi-Burs Sonuç ekranında Ziraat Bankası linkine tıklayarak hangi şubeden sizin için hazırlanmış olan Bankkart’ı almalısınız. Ödemeler her ayın altısı ve onu arasında yapılacaktır (TC kimlik numarasının son rakamı göz önünde bulundurularak).

BURS YA DA KREDİ ALMAKTAN VAZGEÇERSEM NE YAPMALIYIM ?

Kurumun mevcut sitesinden e-devlet hesabınız üzerinden Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu linkine tıklayarak burs-kredi iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bursa almaktan vazgeçen öğrencilere tekrar burs bağlanmazken öğrenim kredisi almaktan vazgeçen öğrencilere normal öğrenim süresi dahilinde tekrardan kredi verilir.

ÖĞRENİM KREDİSİNİN GERİ ÖDEMESİ

Öğrenim kredisi öğrencisinin devam ettiği yüksek öğrenim kurumunun normal öğrenim süresi bitiminden iki yıl sonra peşin ya da aylık taksitler halinde ödenmeye başlar.

Benzer Yazılar

PYBS Bursluluk Kartı

PYBS Bursluluk Kartı Özellikleri Nelerdir?

Vakıfbank Sosyal Yardım Kartları PYBS bursluluk kartı hemen her öğrenci tarafından merakla beklenen konular arasında …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir