Ana Sayfa / KREDİLER / Maaşında Haciz Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Maaşında Haciz Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Maaşında haciz olanlar için en çok merak edilen konuların başında kredi çekilip çekilemeyeceği gelmektedir. Maaş alanlar için, maaşa gelen haczin sebepleri birbirinden farklılık göstermektedir. Haciz işlemlerinin gerçekleştirilmesinde uygulanan yöntemler de değişken olduğundan dolayı, maaş hacziyle kredi çekilip çekilemeyeceğinin yanıtı da her kişi için aynı olmaz. Maaş haczi, bankalara olan borçlar nedeniyle oluştuysa, bu durumda bankalar tarafından kara listede olduğu görülebileceği gibi kredi çekilebilmesi de mümkün değildir. Bankalar, kara listede bulunan ve maaşında haciz olanlar için kesinlikle herhangi bir işlem yapmamaktadır. En riskli müşteri grubunda yer almaları nedeniyle, maaş haczi olanlar bankalar gözünde olumsuz imaja sahiptirler.

Maaş Haczi Kredi Notuna Etki Eder Mi?

Maaşında haciz olanlar kredi çekebilir mi? sorusuyla beraber en çok merak edilenlerden biri de kredi notuna olan etkileridir. Bankalar tarafından oluşturulan verilere göre belirlenen kredi notu, maaş haczi durumunda olumsuz anlamda etkilidir. Müşterilerin bankalara olan performansına göre değişkenlik gösteren kredi notu nedeniyle, herkes farklı bir puan değerlendirmesine sahiptir. Maaş haczi, bankalara olan borç nedeniyle gerçekleşmişse kredi notuna direkt olarak olumsuz anlamda etki eder. Maaş haczi olanların kredi notlarının düşüşü oldukça yüksek seviyede olduğundan dolayı, bankalarla uzun vadeli olarak yapılacak olan işlemlerin her birine de etki eder. Maaşında haciz olanlar için bankalardan farklı bir durum söz konusu ise, bu durumda kredi notunun etkilenmesi söz konusu olmaz.

Maaş Haczi Varken Kredi Nasıl Çekilir?

Maaş haczi varken nakit ihtiyacına sahip olanlar için bireysel olarak kredi çekilemez. Kredi çekilebilme yöntemi olarak farklı bir kişi üzerinden işlem yapılması gerekliliği söz konusudur. Bankalar, borç nedeniyle maaş haczine sahip olanlara 5 yıl kadar süreyle, herhangi bir kredi vermemektedirler. Af çıkarılması durumunda borcunu ödeyenler bu durumdan ayrı kategoride sınıflandırılırlar. Maaş haczi varken nakit ihtiyaçlarını kredi çekerek tamamlamak isteyenler için belirli komisyon oranlarıyla kredi çekebilme olanağını sunan firmalar üzerinden de işlem yapılabilmektedir. Banka borçlarından dolayı gelen maaş haczi nedeniyle kredi çekemeyenler için alternatiflerin tercih edilmesi gereklidir.

- Bir önceki yazımız olan İnternetten Anında Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde İnternetten Anında Kredi Veren Bankalar ve internetten kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir