Ana Sayfa / KREDİLER / Mahkum Kredisi Veren Bankalar! Srap Kredisi Nedir?

Mahkum Kredisi Veren Bankalar! Srap Kredisi Nedir?

Bankalar artık yediden yetmişe bazı şartların sağlanması durumunda neredeyse herkese kredi vermektedir. Emeklilere, yaşlılara, memurlara, hatta sigortası ve geliri olmayanlara dahil kredi vermektedir. Bankaların kredi verdiği diğer bir kategori ise mahkumlardır. Bankaların verdiği mahkum kredisi sayesinde vatandaşlar ihtiyaçlarını ve isteklerini gerçekleştirme fırsatı yakalayabilmektedir.

Yukarıda mahkumlara kredi verildiğinden bahsetmiştik . Bu bilgiyi şu şekilde düzeltmekte yarar vardır. Hüküm giyen vatandaşın tahliyesinin ardından ihtiyacı olduğu ve kredi veren bankaların koştuğu şartların sağlanması durumunda kredi alabilmektedirler. Gerek toplum baskısı , gerek önyargı gerekse yaşanılanlardan ötürü birçok kimse mahkumlara karşı ılımlı yaklaşmamaktadır ve dolayısıyla da iş imkanı sunmamaktadır. Bu tür sebepler içinde bankalar ihtiyacı olan ve mağdur duruma düşürülmüş olan  mahkumlara kredi verip devlet ve bankalar da mahkumlar için bu konuda yeni düzenlemeler yapmaktadır.

Srap Kredisi Nedir? Kredinin Şartları Neler?

Srap kredisi demek mahkum kredisi anlamına gelmektedir. Mahkum kredisi çekmek isteyenlerin tabi ki sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan mahkumlar kredi imkanlarından yararlanmalarının yanı sıra aynı zamanda kendilerine iş yeri bile açabilmektedirler. Hükümlülerden istenilen şartlar şu şekildedir ;

  • Taşıta sahip olunmaması gerekmektedir. Bu taşıtın modeli 1990’dır.
  • Üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul türü şeyler bulunmamalıdır.
  • Ustalık belgesine sahip olunması gerekmektedir.
  • Herhangi bir kategoride sigortalı olunmaması gerekmektedir.

Mahkum Kredisi İşleyişi Nasıl? Vadeleri Ne Kadar?

Sosyal zararı ve riski azaltmak için yapılan mahkum kredisi veren bankalar bazı işleyişleri bulunmaktadır. Bu kredi işleyişinin durumu şeklindedir ;

Srap kredisini çeken hükümlü krediyi çektikten birkaç yıl sonra hatta kesin bir tarih olarak 2 yıl sonra geri ödemeye başlaması gerekmektedir. Bankalar 8 yıl vade sundukları bu kredileri onayladıktan sonra kredi tutarı nakit olarak verilmemektedir.

Mahkumla kredi  desteğinin yapılmasıyla , mahkumların hayata tutunma gibi durumlarına da ayrıca destek çıkılmış olunmaktadır.

Mahkum Kredisi Fikri Kime Ait

Mahkum kredisi fikri devletin daha doğrusu tam olarak ifade edilmesi gerekirse Başbakanlık tarafından zemine oturtulan sosyal riski azaltma projesi şeklinde ortaya çıkmıştır. Kredi desteği almak için gerekli yerlere başvurunun yapılması yeterlidir.

- Bir önceki yazımız olan Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Halkbank-KOSGEB Faizsiz Kredi ve sıfır faizli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir