Ana Sayfa / KREDİLER / Öğrenci Kredi ve Öğrenci Kredi Kartı Şartları Nelerdir?

Öğrenci Kredi ve Öğrenci Kredi Kartı Şartları Nelerdir?

Bankaların Öğrencilere Tanıdığı Haklar

Öğrenci kredi olanakları hemen her öğrenci tarafından merak edilmektedir. Şartsız koşulsuz durumu uygun olan öğrencilere zaten devlet oldukça uygun koşullar altında eğitim sürecinin tamamını kapsayan bir kredi sunmaktadır. Öğrencilere verilen bu haklara ek olarak bankalardan da yardım beklenmektedir. Bu yardımlar arasında hemen herkes tarafından bilinen kredi kartları, kredi almak isteyen öğrencilere göre daha kolay şekilde teslim edilmektedir. Öğrencinin kredi çekmesi pek olası bir süreç belirtmemektedir. Kişilerin durumlarını tam olarak ortaya koyabilmesi için öğrenci kredi kartı uygulamaları ortaya konulmaktadır. Bankaların ekonomik varlıklarını tehlikeye atmayan bu uygulamalar sayesinde hem öğrencilerin ekonomik özgürlük kazanması sağlanıyor hem de kredi notu için bir şans veriliyor. Kredi kartları öğrenci için uygunken, öğrenci ile kredinin pek bir alakası yoktur.

Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?

Öğrenci kredi çekebilir mi? sorusunun cevabı ne yazık ki olumsuzdur. Kredi çekmek için bankalar verdikleri parayı geri almayı garantileyen unsurlar istemektedir. Bu unsurlar arasında ilk olarak sigorta gelir. Bazı bankalar bu noktada da sınırlar barındırmaktadır. Örnek vermek gerekirse 3 aylık sigortası olmayanlara birçok banka kredi vermemektedir. Öğrencinin kredi çekmesi için sahip olması gereken tek ve ana şart ise gelir durumudur. Sigorta ile eş değer olan bu şart, kişinin ödeme gücünü ifade etmektedir. Geliri olmayan öğrenciye kredi ne yazık ki verilmez. Çalışan öğrenciye kredi verilmesi elbette ki olağan bir durumdur. Kişi çalışıyorsa ve sigortası varsa öğrenci olması kredi kullanmasına hiçbir şekilde engel değildir.

Öğrencinin Kredi Çekmesi İçin Neler Gereklidir?

Öğrenciye kredi veren bankalar tarafından belli başlı şartlar sunulmaktadır. Bu şartlara genel olarak bakıldığında kişinin yukarıda da anlattığımız üzere “çalışıyor” olması gerekmektedir. Buna ek olarak bir kişinin mal varlığı da varsa, kredi çekmesinde fayda sağlayabilir. Eviniz veya benzer statü altında yer alan bir taşınmaz malınız varsa sizlerde evi veya taşınmazı ipotek ederek öğrenci kredisi çekebilirsiniz. Ancak evin ipotek edilmesi durumunda meydana gelen ödeme aksamaları tapuyu kaybetmenize neden olabilmektedir. Bu bilinci unutmamanız gerekir.

- Bir önceki yazımız olan Engellilere Kredi ve Bankalarda Tanınan Hukuksal Haklar başlıklı makalemizde Engelli raporuyla kredi, engellinin banka hakları ve Engelsiz destek paketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir