Ana Sayfa / BANKACILIK / Ortak Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Ortak Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Banka hesap türleri birbirinden ayrılıyor olmakla beraber, banka müşterilerine özel olarak farklı avantajları beraberinde getirirler. Ortak hesaplar, iki kişiye ait olarak kullanılabilecek banka hesaplarıdır. Birikim yapmak isteyenler için kullanılması avantajlı olan banka hesap seçeneklerinden biridir. Mevcut hesaba ikinci kişinin sonraki zaman diliminde dâhil edilebilmesi de mümkündür. Ortak hesap kullanmayı tercih eden banka müşterileri; anne-baba, eş veya çocuklar olabilirler. Hesaba dâhil olan kişiler, hesap sahibi sayılırlar. Ortak hesaplarda, müşterek para miktarına bağlı olarak vergi ödenmesi gerekliliği bulunur. Hesaba ortak olan kişilerin hesaba erişim sağlama yetkisi bulunduğundan dolayı, hesap üzerinden her işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Ortak Hesaplar Kimler Tarafından Açılabilir?

Ortak hesap açmak isteyenler için bankalar tarafından belirlenen şartlara göre, hesap sahibi olarak gözükecek kişiler arasında kan bağı şartı bulunmaz. İki kişi isteği doğrultusunda akraba olsun veya olmasın fark etmeksizin ortak hesap açarak kullanımına başlayabilirler. Banka tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda hesabın kullanılabilmesi mümkündür. Ortak hesabı olanlar ve birikim yapmak isteyenler için, ortak hesaplardan alınan vergi miktarı daha fazladır. Hesaptan tahsis edilecek vergi oranı bu kriter doğrultusunda değişkenlik göstermektedir.

Ortak Hesap Nasıl Açılır?

Ortak hesapla farklı banka hesapları kullanma zorunluluğu olmaksızın ödeme ve harcama gibi işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Pek çok banka tarafından sunulan ortak hesap açabilme avantajı sayesinde, tercih edilecek bankalar arasından en iyisini bulabilmek mümkün hale gelir. Ortak hesaba başvuru yapabilmek için ilgili bankanın müşterisi olmak, ortak hesap açılışını daha kolay hale getirir. Hesap açılış başvurusunda bulunulmasının ardından ihtiyaç duyulan evrakların tamamlanması gereklidir. Ortak hesabın sahibi olacak her iki kişi de banka tarafından istenilen belgeleri sunmalarının ardından, banka tarafınca gerçekleştirilecek işlemler sonrasında hesabın açılışı gerçekleştirilir. Ortak hesabın açılmasının ardından kullanıma hazır hale geliyor olmasıyla beraber istenilen şekilde kullanılabilir. Hesap sahipleri bu hesabı kullanımlarında tıpkı normal hesap kullanımlarında olduğu gibi kolaylıkla işlem yapabilme avantajına sahiptirler. İsteğe bağlı olacak şekilde farklı seçenekler için kullanılabilen ortak hesaplar sayesinde iki kişinin belirli bir hesap üzerinden işlem yapabilmesi sağlanır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nakit Paraya Çevrilir mi? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Nakit Paraya Çevrilir mi, Kredi kartını nakde çevirmek isteyenler ve Kredi Kartıyla Nakit Çekme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir