Ana Sayfa / BANKACILIK / Sanal Kredi Kartı Nedir, Avantajları Nelerdir?

Sanal Kredi Kartı Nedir, Avantajları Nelerdir?

Sanal kredi kartı; internet alışverişlerinizi daha güvenle gerçekleştirmenizi sağlamak amacıyla piyasaya sürülmüş bir üründür. Bu ürün, internet alışverişi yapmayı seven fakat kredi kartı bilgilerini paylaşmaktan çekinen milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Genellikle fiziksel formu olmayan bu sanal ürününün limiti tüketici tarafından belirlenir. 

Sanal Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Sanal kredi kartı, müşterisi olduğunuz bankadan aldığınız kredi kartına bağlı olan bir üründür. Dolayısıyla normal kredi kartları başvurularındaki gibi prosedürler izlenmemektedir. Bu ürünü sahip olmak için yapmanız gereken tek şey müşterisi olduğunuz banka ile internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı üzerinden iletişime geçmektir. Bu işlemin ardından bankanız sizin için sıfır limitli bir sanal kart oluşturacaktır. Daha sonra kartınızın limitini kullanmak istediğiniz tutara getirebilirsiniz. Bu tutar ile sanal kartınızı kullanarak yaptığınız alışverişin ardından limit asıl kredi kartınızdan da düşecektir. 

Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

Bu kartın limiti sizin tarafınızdan belirlenmektedir. Dolayısıyla sanal kartınızın limitini alışveriş yapmadığınız zamanlarda sıfır olarak ayarlayıp kart bilgilerinin çalınması durumunda bile güvende olabilirsiniz. 

Sanal kart müşterisi olduğunuz banka tarafından ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir. Üstelik bu kartın ne yıllık kart aidatı vardır ne de kullanma bedeli! 

Sanal karta başvuru işlemleri de çok kolaydır. Kefilsiz, imzasız ve şubeye gitmeden gerçekleştirilen bir başvuru süreci vardır. Bu kartı almak için sahip olmanız gereken tek özellik internet bankacılığı kullanmaktır. 

Sanal Karta Güvenebilir Miyim?

İnternet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz en güvenilir bankacılık ürünü sanal karttır. Bunun sebeplerinden biri online alışverişlerinizde asıl kredi kartı bilgilerinizi paylaşmamanıza olanak tanımasıyken diğeri ise limitinin sizin tarafınızdan belirlenmesidir. Kullanımı haricinde limitini sıfır belirleyerek dolandırılma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Fakat, dikkate almanız gereken bir husus var ki; o da hiçbir e-ticaret sitesi tamamen ele geçirilemez değildir. Unutmayınız ki, tüm sistemlerin bir güvenlik açığı bulunabilir dolayısıyla ister sanal kart kullanın ister kredi kartı küçük de olsa hep bir risk bulunmaktadır. Çok küçük bir risk bile olsa sanal kart bilgileriniz kopyalanırsa kart limitini yükselttiğiniz anda kartınızdan para çekilebilir. Bu yüzden tamamen güvenli olduğundan emin olduğunuz sitelerden alışveriş yapmanız gerekmektedir.  

- Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartları ve Avantajları başlıklı makalemizde İş Bankası kredi kartları ve Maximum Kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

vefat eden kişinin borcunu kim öder?

Vefat Eden Kişinin Borcunu Kim Öder?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder? Yaşamını yitirmiş bir borçlu için vefat eden kişinin …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir