Ana Sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / TC Kimlik Numarasıyla Engelli Maaş Sorgulama

TC Kimlik Numarasıyla Engelli Maaş Sorgulama

Engelli Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından, bakıma muhtaç kişilere ve engellilere maaş bağlanmasını öngören 2022 sayılı kanun son yıllarda yapılan en göze çarpan uygulamalardan biridir. 2022 sayılı kanun ile engel durumuna göre üç aydan üç aya maaş alacak olan kişilerin sağlık kuruluşlarından engel durumlarını belirten bir karar almaları gerekmektedir.

Sağlık kurulu raporunda % 40 ve üzeri engeli olanlara maaş bağlanmaktadır. % 40 ile % 70 arası engeli olanlar yaklaşık olarak 980 TL, % 70 üzeri engeli olanlara ise yaklaşık 1.470 TL maaş bağlanmaktadır. Bu yasa sadece engellilere değil, 65 yaşın üzerindekilere de maaş bağlanmaktadır. Maaşlar genellikle Ziraat Bankası şubelerinden veya PTT şubelerinden ödenmektedir. Engelli vatandaşlar ile 65 yaş üzeri vatandaşlar 2018-engelli maaş sorgulama işlemini yapabilmeleri için E-Devlet sistemine kayıt olmalıdırlar.

2022 Sayılı Kanundan Yararlanma Kriterleri

Yukarıda belirtilen engel oranlarında olan vatandaşlar, başka bir kurum veya kuruluştan maaş almıyorlarsa, aylık olarak kendilerine nafaka bağlanmamışsa ve aylık gelirlerinin harcamalardan sonra kalan kısmı başkasına muhtaçlık sınırında ise bu kanundan faydalanarak maaşları bağlanır. Bakıma muhtaç olan kişiler veya vasileri, sağlık kuruluşlarından alacakları rapor ile birlikte, resim, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve bir dilekçe ile bulundukları illerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekir.

Müracaat sonrası bu kişiler hakkında gerekli incelemeler yapılır ve kriterler uygun ise maaşları bağlanır. Bu kişiler 2018-engelli maaş sorgulama işlemini E-Devlet sistemine girerek sorgulama yapabilirler. Her engelli birey maaş almaya hak kazanamaz. Maaş bağlanması için bazı kriterleri sağlıyor olması gerekir. % 40 engeli olan biri eğer günlük temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa maaş bağlanmaz. Engelli kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması ve alınan sağlık raporunda ağır engelli ibaresinin bulunması şarttır.

2018-Engelli Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

2018 yılında memurlara yapılan zamlardan sonra, 2022 sayılı kanununa tabi emeklilerde maaşlarına zam olup olmadığını merak etmektedirler. 2018 yılında bakım aylıkları Ocak ayında 1.068 TL’ye, Temmuz ayında ise 1.105 TL’ye, Ocak 2019’da 1.149 TL’ye, Temmuz 2019’da ise 1.207 TL’ye çıkacaktır.  Engelli maaş sorgulama TC kimlik numarası ile E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sistem üzerinden maaş sorgulaması yapabilmek için öncelikle kullanıcıların E-Devlet şifresi almaları gerekmektedir. Bu şifreyi PTT şubelerinden nüfus cüzdanları ile alabileceklerdir.

Alacakları bu şifre ile E-Devlet sistemi üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak maaş sorgulamasını yapabilirler. Engellilerin 2022 sayılı kanundan yararlanabilmek için, sağlık kuruluşlarından heyet raporu almaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük engellilerin ailesinin maddi durumu incelenmektedir. 18 yaşından büyük olan engellilerin ise, maddi durumları incelenerek, ev kirası ve faturalar gibi ödemeler çıkarıldıktan sonra eline kalan gelire göre maaş hesaplanmaktadır.

Yapılan yeni uygulamalar ile birlikte bankaların İnternet bankacılığını kullanan müşteriler İnternet bankacılığı şifreleriyle de sisteme giriş yapabilecekler. Sisteme giriş yaparken kullandığınız bankanın İnternet şifresini girecek ve telefonunuza gelen onay kodunu gireceksiniz. Bu sayede kolayca sisteme giriş yapabileceksiniz.

E-Devlet Üzerinden Engelli Maaşı Sorgulama

E-Devlet üzerinden TC kimlik numarası ile 2018-Engelli maaş sorgulama yapanlar, maaş almaya hak kazandıklarını öğrendiklerinde, doğum tarihlerinin son rakamına göre maaşlarını almaktadırlar.

  • 3’er aylık dönemlerde verilen bu maaşlar,
  • doğum tarihi 0 ile 5 arasında olanlar ayın 5. günü,
  • 1 ile 6 arasında olanlar ayın 6. günü, 2 ile 7 arasında olanlar ayın 7. günü,
  • 3 ile 8 arası olanlar ayın 8. günü,
  • 4 ile 9 arasında olanlar ise ayın 9. Gününde maaşlarını alabilirler.

Engelli maaşları E-Devlet üzerinden TC kimlik numarası ile sorgulanabildiği gibi, akıllı telefonlara indirilen çeşitli uygulamalar ve bazı internet siteleri aracılığı ile de yapılmaktadır. Ancak, en resmi ve sağlam bilgi yine E-Devlet üzerinden alınabilmektedir. Sizlerce kolayca bilgi edinebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Kimlere Bağlanır, Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?, Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? ve Evde Bakım Maaşı Kimlere Bağlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

2022 Engelli maaşı

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Zaman Alınacak?

2022 Engelli Maaşı Artık Aylık Olarak Verilecek! 2022 Engelli maaşı aylık olarak verilecek şeklinde söylentileri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir