Ana Sayfa / KREDİLER / TESKOMB Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri

TESKOMB Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği, ülkemizde bulunan esnaf ve sanatkarlara destem olmak gayesiyle kurulmuştur. Bu hususta devlet tarafından ayrılan kaynakları esnaf ve sanatkarlara kullandırmak üzere Türkiye Halk Bankası’ na görev verilmiştir. TESKOMB uygulaması aracılığıyla ortağı ya da kooperatifi olan esnaf ve sanatkarlar sadece bankaya kefalet vermektedir. Ayrıca ticari kredi ve esnaf, sanatkarlar için olan Esnaf Kefalet Kredisi arasındaki faiz farkı devlet tarafından ödenmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

  • Esnaf ve sanatkar olma
  • Esnaf ve sanatkar sicili kaydı bulunması
  • Başka bir esnaf ve sanatkar kredi, kefalet ortağı olmama
  • İş ya da ikamet yerinin kooperatifin çalışma bölgesi içinde olması

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri

İşletme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkarlar hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarını karşılamak için kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek ya da ticari işletme rehni göstererek 150000 TL’ ye kadar 1-5 yıl arası vadeli krediden yararlanabilir.

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkarlar hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarını karşılamak için kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek ya da ticari işletme rehni göstererek 150000 TL’ ye kadar 12-24 ay arası vadeli krediden yararlanabilir.

Tesis Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkarlar işletmelerinin ihtiyaç duyduğu yeni makina, araç ve gereç alımlarını karşılamak için kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek ya da ticari işletme rehni ve sigorta göstererek 150000 TL’ ye kadar 2-5 yıl arası vadeli krediden yararlanabilir.

İstihdamı Destekleme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkarlar işletmelerinin ihtiyaç duyduğu yeni makina, araç ve gereç (bu ihtiyacın ortaya çıkmasına esnaf ya da sanatkarın yeni istihdam yaratarak ülke ekonomisine katkıda bulunma isteği sebep olmalıdır) alımlarını karşılamak için kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek ya da ticari işletme rehni ve sigorta göstererek 150000 TL’ ye kadar 1 yıl ödemesiz 3 yıla varan vade seçenekli krediden yararlanabilir.

Kooperatif İhracat-Tesis Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olan, imalat sektörünün içinde, direkt ya da dolaylı olarak ihracat için çalışan sanatkarlar ihraç ettikleri veya edecekleri malın üretiminde ihtiyaç duyacakları teknolojik makina alımlarını karşılamak için kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti, 2 şahıs kefaleti ve sigorta göstererek 150000 TL’ ye kadar 1 yıl faiz ve ana para ödemesiz 4 yıla varan vade seçenekli krediden yararlanabilir.

İskonto Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkarlar kısa süreli işletmelerinin gider finansmanını sağlamak için kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek ya da ticari işletme rehni göstererek 150000 TL’ ye kadar 1-9 ay arası vadeli krediden yararlanabilir.

Şoför Taşıt Edindirme Kredisi

Esnaf odasına bağlı şoför esnafları yeni model kulanılmamış taşıt; 3 yaşına kadar otomobil, kamyonet ve minibüs ya da 5 yaşına kadar kamyon ve otobüs alımı ihtiyaçlarını karşılamak için kredi teminatı olarak kooperatif ve şahıs kefaleti, banka lehine kasko sigortası, rehine göstererek 150000 TL’ ye kadar 2-5 yıl arası vadeli krediden yararlanabilir.

Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi

Geçimini şoför ya da nakliyecilikle sağlayan ve bunun yanında ticari amaçla kullanılan tek taşıta sahip şoför ve nakliyeciler taşıtlarının ihtiyaç duyduğu bakım-onarım, lastik ya da yedek parça alımlarını karşılamak için kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti ya da ipotek göstererek 150000 TL’ ye kadar 1-4 yıl (işletme kredileri)  ya da 1-9 ay (iskonto kredileri) arası vade seçenekli krediden yararlanabilir.

Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı şoför esnafları 10 yıl ve 10 yıldan eski model servis araçlarını ya da şehiriçi yük taşımacılığında kullandıkları kamyonetleri yenileme işlemini gerçekleştirmek için kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti, 2 şahıs kefaleti, kasko sigortası ve taşıt rehni göstererek 150000 TL’ ye kadar 3 yıl vadeli krediden yararlanabilir.

Kredi Faiz Oranları

VADE FAİZ ORANI
1 yıla kadar %4
1 yıldan sonra %5

- Bir önceki yazımız olan Kara Listede Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir? başlıklı makalemizde kara listede adı olan kişiler, kara listede adı olan kişilerin bankalardan kredi alması ve kara listeden çıkma hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krediler artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çünkü acil nakit ihtiyaçlarını en kısa …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir