Ana Sayfa / BANKACILIK / Vefat Eden Kişinin Borcunu Kim Öder?

Vefat Eden Kişinin Borcunu Kim Öder?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder?

Yaşamını yitirmiş bir borçlu için vefat eden kişinin borcunu kim öder? sorusu sürekli gündemdedir. Bizler de bu konuyla ilgili en ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşmaya başlıyoruz. Öncelikle ölen kişinin borcu ne olur gibi araştırılan bir soru için kişilerin varislerinin sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca vefat eden kişinin kredi çekerken hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığı en önemli kriterdir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Varsa Borcu Ne Olur?

Vefat eden bir kişi eğer kredi çekerken hayat sigortası yaptırmış ise var olan borcu sigorta şirketi tarafından ödenir. Bununla beraber uzun vadelerde yüksek meblağlar çeken bir tüketici mutlaka sigorta yaptırmalıdır. Sigortası olmayan bir tüketicinin borçları ise mirasçılarına kalmaktadır.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Borcu Ne Olur?

Günümüzdeki kredilerde mecburi olan hayat sigortası, bankalar tarafından sunulan hizmetlerden biridir. İhtiyaç, taşıt ya da konut kredilerinde veya diğer kredi ürünlerinde hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Ayrıca vefat eden kişinin borcunu kim öder? hakkında hayat sigortasının olmaması sorun yaratabilir. Sigortanın bu anlamdaki temel amacı, borçları size ödetmektir fakat kredi devam ederken tüketici yaşamını yitirmişse bazı istisnai durumlar ortaya çıkabilir.

Eğer tüketicinin ölümünde intihar veya buna benzer şüpheli bir durum söz konusu ise sigorta şirketi ödeme yapmayabilmektedir. Bu süreçte daha çok şirket tarafından otopsi talebinde bulunulur. Bir diğer istisnai durum ise krediyi kullanan kişinin, kredi çekerken önemli bir hastalığının var olması durumunda, bunu bildirmemesidir. Bu tür durumların tespitinde de sigorta şirketi ödeme yapmayabilir.

O halde özet olarak hayat sigortası olmayan bir kişinin borcunu mirasçıları ödemektedir. Bazen mirasçılar bu borcu reddedebilir. Mahkeme kanalıyla başlatılan işlemlerin ardından sonuç belirlenir ve bu sonuç bankaya teslim edilir. Aynı durum kredi kartı borçları için de geçerlidir. Redd-i miras yaparak kredi kartı borcundan muaf olmak isteyenler bu haklarını kullanabilmektedir. Genel olarak vefat eden kişinin borcunu kim öder? sorusunun yanıtı, mirasçılardır fakat belirttiğimiz üzere mirası reddetme hakkı da bulunmaktadır. Yine de kredi çekerken hayat sigortası yaptırmanın ne kadar önemli olduğunu da bilmenizde fayda var.

- Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Almak ve Kredi Notu Kaç Olmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir