Ana Sayfa / BANKACILIK / Western Union Nedir?

Western Union Nedir?

Western Union para transferi hizmetini sunan şirket olarak varlık gösterir. 1851 yılında ilk olarak telgraf şirketi olarak ABD’ de kurulması ile beraber günümüzde hemen her ülkede faaliyet gösterir. Western Union aktif olarak para transferi işlemlerinde görev yapar. Servis ağının oldukça yaygın olmasıyla beraber, kolay ve hızlı şekilde para gönderim olanağını sunar. Kendi ülkesinden farklı ülkelerde yaşayanların para gönderimi yapabilmesine veya gönderilen parayı alabilmesine olanak tanır. Western Union, acente bazlı olarak çalışan şirketler arasında yer alır. Aktif olarak kullanılan bir sistem işleyişine sahip olmasıyla, dünyanın bir ucundan diğer ucuna para transferi yapabilmeyi kolaylaştıran yapıdaki işleyişi sayesinde, geleneksel yöntemlere göre oldukça büyük farka sahiptir.

Western Union Para Transferi Nasıl Yapılır?

Ülkeler arasında yapılan para transferinin gerçekleştirilmesine olanak tanıyan Western Union ile hem gönderim hem de alım yaparken belirli aşamalar bulunur. Para gönderimi yapacak olan kişi, Western Union acentesine giderek, para gönderme formunu doldurur. Bunun yanında gönderim yapılacak olan tutarı acentede çalışan kişiye teslim eder. Gönderilen tutarla beraber komisyonun teslim edilmesinin ardından, para alımı yapacak olan kişi herhangi bir Western Union acentesine giderek, MTCN numarasını söyler. Para alım formu doldurularak acente çalışanına teslim edilir. Acente çalışanı tarafından Western Union para transferi işlemi hakkında gerekli olan incelemenin yapılmasının ardından bilgiler eşleşiyorsa ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Western Union ile Her Ülkeye Para Gönderilir mi?

Western Union sayesinde 200’ ü aşkın farklı ülkeye para gönderimi yapabilmek mümkündür. Avrupa’ nın önde gelen ülkelerinden başlayarak farklı kıtalarda para gönderim ve alım işlemlerinin tamamlanabilmesi söz konusudur. Western Union acentesi bulunan her ülkede işlem yapabilmek mümkündür. Paranın dakikalar içerisinde gönderebilmesine olanak sağlayan Western Union servisi sayesinde, kolay ve başarılı şekilde işlemlerin gerçekleştirilebilmesi avantajı bulunur. Western Union ile para transferlerinde belirli bir komisyon oranı bulunur. Komisyon oranlarının hesaplanması için gönderilen para bazında gerçekleştirilir. TL, Euro ve USD birimlerinden hangisi transfer aşamasında tercih edilirse, komisyon ücreti de Western Union’ da aynı para birimi bazında hesaplanarak işlem aşamasında temin edilir.

- Bir önceki yazımız olan SMS İle Kredi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde SMS ile kredi almak, sms ile kredi başvurusu ve SMS ile kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

vefat eden kişinin borcunu kim öder?

Vefat Eden Kişinin Borcunu Kim Öder?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder? Yaşamını yitirmiş bir borçlu için vefat eden kişinin …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir