Ana Sayfa / BANKACILIK / Ziraat Bankası SIMKART Blokesi Kaldırma

Ziraat Bankası SIMKART Blokesi Kaldırma

İnternet Bankacılığına giriş yaparken SIM kart bloke olmuştur gibi bir yazı ile karşı karşıya kalıyor. SIM kart blokesini kaldırmadan internet bankacılığına girebilmek de mümkün olmuyor.

SİM Kart Bloke Olma Nedenleri?

Bakıldığı zaman SİM kart değiştirdikten sonra internet bankacılığı sorunları Ziraat bankası da yeni bir şey değil. 1 Nisan 2016’dan itibaren SİM kart değişikliği sorunlar çıkartıyor. Bilindiği üzere 1 Nisan 2016’da bütün operatörler 4.5 G alt yapısına geçiş yaptı ve telefonu destekleyen herkes bu teknolojiyi kullanmaya başladı. SİM kartları değiştirilerek ya da birkaç işlem ile 4.5 G sistemine neredeyse herkes dahil edildi.

Fakat Ziraat Bankası daha önceki anlaşmaları nedeniyle 4.5 G alt yapısını kullanarak hizmet veremiyor. Ziraat Bankasının 4.5 G alt yapısını kullanamıyor olması nedeniyle SİM kart değişikliği yapmış olan müşteriler internet şubesine giriş yapamıyor. Bunun nedeni ise internet şubesine giriş yaparken telefona gelmesi gereken tek kullanımlık şifrenin gelmiyor olması.

SIM Kart Nasıl Bloke Oluyor?

Ziraat Bankası sistematik olarak müşterilerin internet şubesine giriş yapabilmesi için tek kullanımlık şifreyi gönderiyor, bu şifre telefona ulaştığı andan itibaren 4.5G uyumlu kartlar otomatik bloke oluyor. Blokeyi kaldırmak için ise Ziraat bloke kaldırma işlemi kullanılabiliyor.

SIM Kart Bloke Kaldırma Yöntemleri

İletişim Merkezi: SIM kart bloke olduğunda birçok bloke kaldırma yöntemi bulunuyor. İlk olarak Ziraat Bankası’nın iletişim merkezi aranarak bloke kaldırma ile alakalı bilgi almak ye kaldırmak tercih ediliyor. Ziraat Bankası iletişim merkezine ulaşmak için ise 0 850 220 00 00 numarasını arayarak Ziraat Bankası İletişim Merkezi’ne bağlanılıyor ve kısa sürede bloke kaldırılabiliyor.

ATM Yöntemi: Eğer yakınlarda bir ATM bulunuyorsa, ATM üzerinden de bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanında bu yöntemler dışında bir yöntem denenmemesi müşteriler açısından oldukça yararlı.

SIM Kart Bloke Kaldırılmazsa Ne Olur?

Ziraat Bankası müşterisi olup SIM kart blokesi kaldırılmazsa birçok işlemden mahrum kalınıyor. Tek kullanımlık şifre ile girilecek olan ve yapılabilecek olan işlemler yapılamıyor.

İnternet Bankacılığı Ya Da Tek Kullanımlık Şifrenin Gerekliği Olduğu Yerler

İnternet üzerinden yapılan alışverişler, internet üzerinden fatura ödemeleri, ziraat mobil uygulaması, internet bankacılığı.

Ziraat Bankası SIMKART Bloke Nasıl Kalkar?

Ziraat Bankası internet bankacılığına girişler 4.5 G sisteminin gelmesi ile birlikte kimi cep telefonlarında operatör değişikliği olarak algılandı ve internet bankacılığına giriş yapan kullanıcılara bloke getirilmiş oldu. Eğer sizin de internet bankacılığına giriş yapmaya çalıştığınız zaman SIM kartınızda bir bloke oluşmuş ise bu bloke işlemini kaldırmanız gerekir. Bunun için ise bir kaç yöntem mevcut.

Ziraat Bankası SIMKART Blokesini Kaldırma

Kartınızda bloke sorunu yaşıyor iseniz yapabileceğiniz ilk işlem 0 850 220 00 00 numarasını arayarak Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine bağlanıp kartın blokesinin kaldırılmasını talep etmeniz. Müşteri hizmetlerinin aldığı anlık kayıt ile kartın blokesi kaldırarak tekrar internet bankacılığına erişim sağlayabileceğiniz bir tek kullanımlık SMS şifresi gönderilir. Diğer bir bloke kaldırma yöntemi ise ATM üzerindendir. ATM üzerinden yapılacak bloke kaldırma işleminin yanı sıra Ziraat bankasının SMS yöntemi de kullanılabilecek bir diğer yöntemdir.

Ziraat Bankası SIMKART Blokesi Nedir?

Nisan 2016 tarihi itibari ile GSM operatörlerinin 4.5 G hizmetini kullanıma açması Ziraat internet bankacılığı üzerinden bir sorun haline gelmeye başladı. Ziraat Bankası yasal anlaşmalar üzerinden 4.5 G hizmetini internet bankacılığı üzerinden vermediği için mobil uygulamadan giriş yapmaya kalkan ve bu hizmeti kullanan müşteriler bloke sorunları ile karşılaşmaya başladı. Bu nedenle 4.5 G sistemi üzerinden Ziraat bankasının internet bankacılığına giriş gerçekleştirmekte zorlanan bütün müşterilerin bu bloke işlemini kaldırmaları için bir çok yöntem geliştirilmiş oldu.

Ziraat Bankası SIMKART Bloke Kaldırma İşleminin Önemi

İnternet bankacılığı üzerinden finansal işlemlerini gerçekleştiren bireyler için tek kullanımlık şifre oldukça önemlidir. Blokeli olan SIM karta şifre gelmeyeceğinden dolayı internet bankacılığının kullanımı da mümkün olmadığından blokenin kaldırılması büyük önem taşır. Tek şifre ile Ziraat Bankası üzerinden yapılabilecek işlemler arasında;

  • ürün satın alımı
  • fatura ödeme işlemi
  • Ziraat mobil uygulamasının kullanımı
  • Ziraat internet bankacılığının kullanımı

– mobil uygulama üzerinden gerçekleşecek havale ya da EFT işlemleri gibi pek çok etken bulunur. Bu işlemlerin yapılabilmesi için SIM kart blokesinin kaldırılması gerekir.

- Bir önceki yazımız olan Paraf CARD Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Paraf Card Çeşitleri, Paraf Card Özellikleri Neler? ve Paraf Günüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

En Kolay Kredi Kartı

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kolay kredi kartı veren bankalar sıralandığında aslında Türkiye’nin önde gelen bankaları olduğu görülmektedir. Bu kapsamda …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir